Prezydent Andrzej Duda złamał słowo i zaangażował się w kampanię Karola Nawrockiego. W sposób bezkompromisowy i z osobistą pasją. Paradoksalnie może na tym wiele ugrać.
W obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel umowę pomostową na realizację elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2028 r.
Rządzący Rosją Władimir Putin ogłosił kolejne tymczasowe zawieszenie broni, które ma być przestrzegane przez wojska rosyjskie, walczące na Ukrainie.
Watykan poinformował, że podjęto decyzję w sprawie daty rozpoczęcia konklawe - zgromadzenia kardynałów Kościoła katolickiego, którzy wybiorą nowego papieża.
Przekazanie przez Australię Ukrainie czołgów M1A1 Abrams w ramach wartego 245 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej, ogłoszonego ponad pół roki temu, opóźnia się - informuje australijski nadawca publiczny ABC.
Kolejnym krokiem w rozwoju sztucznej inteligencji jest budowa superkomputerów AI. Na świecie planowanych jest dużo projektów tego typu, ale infrastruktura do trenowania i zasilania tych komputerów może nie wytrzymać obciążenia związanego z ich funkcjonowaniem.
Globalny rynek cyberbezpieczeństwa zdominowany jest przez USA i Izrael. Zawirowania w relacjach USA-Europa sprawiają, że według ekspertów dobrym rozwiązaniem jest dywersyfikacja dostawców w tym obszarze. To pomoże minimalizować ryzyko związane z potencjalnym ograniczeniem dostępu do kluczowych narzędzi w sytuacji kryzysowej.
Wynik wyborów prezydenckich zdecyduje, czy ujawnione właśnie rządowe plany dotyczące tej kwestii się powiodą. W każdym wariancie bitwa o sądy będzie jednak trwała nadal.
Jeżeli istniała jakaś potężna siła zdolna napędzać populistyczne ruchy w wielu społeczeństwach Europy i w Stanach Zjednoczonych, był to właśnie ten obraz współczesnego liberalnego globalnego świata, który reprezentowali Klaus Schwab i tak zwani ludzie z Davos.
Ceny apartamentów premium od zawsze rozpalają wyobraźnię. W 2025 r. szokująca stawka jest już pięciocyfrowa! Czy faktycznie ktoś zapłaci 100 tys. zł za mkw.? Być może niedługo będziemy znać ceny wszystkich mieszkań z oferty deweloperów.
To, czego potrzebuje Polska, to nie „nowoczesny gospodarczy nacjonalizm”, ale umiejętne korzystanie z globalizacji. Pomimo wstrząsów wywołanych najpierw przez pandemię, a teraz brutalnymi atakami prezydenta Trumpa, to proces nieodwracalny.
My musimy mieć w sobie odpowiedzialność za rozwój gospodarczy Polski i za dostawę energii odbiorcom po akceptowalnych cenach. Nie widzę żadnej rozbieżności między tym, co robimy w PGE, a słowami pana premiera o roli państwa w gospodarce – mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej SA.
Polskie Radio 24 publikuje wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez IBRiS na jego zlecenie.
Powstanie nowa linia kolejowa między Finlandią, Szwecją a Norwegią. Umożliwi szybkie przemieszczanie się wojsk NATO z i do norweskiego portu w Narwiku. Skorzystają także turyści. Koszt inwestycji to kilka miliardów euro.
Projekt Akademii Zakupów Publicznych to inicjatywa, która może stać się kamieniem milowym w profesjonalizacji rynku zamówień publicznych w Polsce.
Już wkrótce Polska może dołączyć do rosnącej grupy państw, które eksperymentują z czterodniowym tygodniem pracy.
W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie w sprawie tzw. neosędziów brakuje indywidualnej weryfikacji powołań sędziowskich – uważają eksperci. Według nich może to być problemem dla Komisji Weneckiej i europejskich trybunałów.
- Od grudnia, kiedy te sondaże były wyjątkowo dobre dla Rafała Trzaskowskiego mówiliśmy, że im bliżej wyborów, tym te różnice będą malały, tym Karol Nawrocki bardziej będzie doganiał Trzaskowskiego - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka PO Dorota Łoboda, komentując przebieg kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi.
Donald Trump po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim zmienia ton wobec Rosji. Ceny luksusowych mieszkań w Polsce osiągają rekordy. Prezydent Andrzej Duda krytycznie ocenia obniżkę składki zdrowotnej, a Chiny walczą o powrót turystów.
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z pedagożką, wykładowczynią, autorką książek i trenerką All About Parenting, Magdaleną Boćko-Mysiorską o tym, jak w tych ostatnich dniach wspierać młodych ludzi, nie dodając im stresu, lecz go łagodząc.
Czy polityka wróciła ze świątecznej drzemki? Co dalej z kampaniami Trzaskowskiego i Nawrockiego po serii debat w Końskich. Kulisy konferencji EKG w Katowicach, nowe sondaże – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.
O „Porządnych ludziach”, powieściowym debiucie polskiej migrantki we Francji, która otrzymała prestiżową Nagrodę Françoise Sagan 2023, opowiada jej autorka Kinga Wyrzykowska. I zapowiada, że kolejna jej francuska powieść rozgrywać będzie się w Polsce.
Rafał Trzaskowski, a w zasadzie jego sztab, na pewno zafundowali sobie brak nudy - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.
Mówienie, że papież Franciszek był największym sojusznikiem Putina, to zła wola i przesada - mówi Tomasz Terlikowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. - Zabrakło zdecydowania, ale trzeba mieć świadomość, że patrzył na świat z innego punktu widzenia. Przyjechał do Watykanu jako człowiek dojrzały i uformowany – zarówno politycznie, jak i mentalnie - dodał.
Papież Franciszek zmarł, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które jednych inspirowało, a innych głęboko dzieliło. W Polsce – kraju tak silnie zakorzenionym w katolickiej tradycji – jego nauczanie często budziło kontrowersje, niezrozumienie, a nawet otwarty sprzeciw części duchowieństwa. W rozmowie Bogusława Chraboty z Tomaszem Krzyżakiem padają pytania o miejsce Franciszka w historii Kościoła, jego reformy, konflikty z polskim episkopatem i wyzwania, jakie Franciszek pozostawia swojemu następcy.
Mimo braku opadów wody dla konsumentów nie będzie brakować
Od marszu z czekoladowym orłem Bronisława Komorowskiego dokładnie wiemy, gdzie w którą stronę nie warto iść, a mimo to Donald Tusk dokładnie tam poszedł – mówi Estera Flieger o zbliżających się obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Dość niespodziewanie w ciągu ostatnich paru dni wśród haseł wyszukiwanych w polskim internecie najmocniej zyskuje na popularności „Konstytucja 3 maja”. To nietypowe, bo z reguły w sieci o tej porze roku szukamy informacji na temat „majówki”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas